Vlastní nemovitost u moře? Nedosažitelný sen, ba přímo utopie? A co, když vůbec ne! V Praze pořídíte 60metrový být za zhruba 7,5 milionu korun. Na Costa del Sol ceny apartmánů poblíž pláže, v dojezdové vzdálenosti na letiště a v dobrém stavu začínají už na 250 tisících eurech (tj. asi o 1,25 milionu korun méně než v české metropoli). A kancelář Viva España umí pomoci s hypotečním úvěrem těm, kdo nemají volné prostředky na celou nákupní cenu. „Českým a slovenským klientům dokážeme domluvit hypotéku s úrokem 3,75 % a fixací až na 20 let při čerpání 50-60 % LTV,“ vzkazuje spoluzakladatel kanceláře Viktor Margita.
Španělsko přitahuje hlavně příjemným klimatem, vždyť více než 320 dnů v roce zde svítí slunce a i v lednu teploty šplhají klidně i k 18 stupňům. To je něco, co na jih Evropy táhne čím dál víc lidí. „Život je tady levnější než v Čechách. Osobně střídavě žiju ve třech státech EU a Španělsko je z nich nejlevnější na běžný provoz, a co je podstatné, kvalita života je tu nejlepší. To je moje osobní zkušenost. A lidé jsou tady navíc usměvaví, veselí, jelikož mají dostatek slunce, a to je velmi příjemné sledovat,“ doplňuje Monika Vavreková z Viva España.
Kde vzít peníze na nákup?
Velká část klientů, kteří mají zájem o pořízení nemovitosti na jihu Španělsku, financuje nákup z vlastních prostředků. „Hlavně proto, že tím chtějí ochránit peníze před inflací,“ glosuje Viktor. „V posledních letech byly akcelerátorem úvah k přesunu do zahraničí větší možnost práce na dálku kvůli covidu, následně konflikt na Ukrajině a naposledy ne zrovna optimistické ekonomické a politické vyhlídky jak v Čechách, tak na Slovensku. Naprosto ale chápu, že takový krok obnáší vystoupení z vlastní komfortní zóny, kvůli čemuž se jen málokdo rozhodne prodat vlastní dům či byt,“ zamýšlí se Viktor a dodává, že je možné klientům pomoci hypotečním úvěrem, s čímž realitní kancelář umí poradit. Ulehčí to situaci těm, kdo chtějí přemýšlet investičně, ale v daný moment nemají dostatek volných peněz k zaplacení celé částky. Viva España svým klientům dokáže ve španělských bankách domluvit hypoteční úvěr s úrokem již od 3,75 %.
Jako modelový příklad nám poslouží fiktivní klient, který si chce pořídit apartmán v ceně 250 tisíc euro. Polovinu částky zaplatí z vlastních prostředků, zbývajících 50 % chce financovat hypotečním úvěrem. Pokud by si tedy půjčil 125 tisíc euro na 20 let, splácel by bance při úroku 3,75 % každý měsíc 741,11 euro.
„Fandím opravdu každému, kdo se rozhodne pro investici ve Španělsku a jsem připraven s nákupem a následnou adaptací pomoci. A je jedno, zda se tu člověk chce trvale usadit, ale si koupit apartmán a pronajímat ho, aby se mu investice rychleji vrátila,“ dokončuje Viktor.