Španělské království si křesťanských svátků velmi váží, navíc místní obyvatelé doslova vášnivě milují jakékoliv oslavy. Vánoční výzdoba se proto začíná připravovat už v září, aby se velká i menší města velkolepě rozzářila ještě před adventem. S nápisem FELIZ NAVIDAD se tak setkáte doslova na každém rohu a z rádií se linou vánoční songy už od listopadu. A co je nejvíc, každého to nesmírně baví! Pojďte s námi na vánoční procházku španělskými tradicemi.
Kdo jednou zažil svátky ve Španělsku, pocítí dotyk vánočního ducha (pokud bude zapírat, nejspíš nemluví pravdu). Lidé si zde konec roku užívají plnými doušky a pokud se během nich touží vyválet ve sněhu, zajedou si na sjezdovky Sierra Nevady. Nicméně absence sněhu na Costa del Sol nijak nebrání všudypřítomnému veselí, ba naopak místní klima (i teď v prosinci se teploty v některých dnech šplhají přes 20 stupňů) nahrává venkovním aktivitám včetně tolik oblíbeného grilování. „Před barákem máme úžasný olivový háj s grily. Každý víkendový a sváteční den je park plný rodin a přátel, kteří zde tráví společný čas až do pozdních hodin. Úsměvné a zároveň milé je, že kromě jídla a pití si s sebou nosí i bílé ubrusy, rádia, slunečníky. Prostě žít ve Španělsku znamená užívat si všeho a všech,“ říká jedna z Češek, která se díky pomoci kanceláře Viva España přestěhovala s rodinou do Andalusie letos v létě.
Loteria de Navidad
A s ještě větší vášní Španělé přistupují k vánočním svátkům, která díky své víře chápou především jako oslavu narození Ježíše. Hlavní rozdíl oproti českých svátkům je, že zde se Vánoce slaví nadvakrát: v prosinci v Den narození Páně a pak dle křesťanské tradice v lednu na Tři krále. Ale už 22. 12. večer je celá země doslova přikovaná k televizním obrazovkám, protože se losuje Loteria de Navidad, suverénně největší a dost možná i nejstarší hra štěstí všech dob. Vyhlašuje se totiž už od roku 1763 a losy si na ni Španělů kupují za 20 euro od července. Letos se do prodeje dostalo podle magazínu El País 185 milionů losů. Celkem bude mezi výherce rozděleno 2 590 milionů eur. Největším tahákem je jackpot „gordo“ ve výši 400 000 euro, ten udělá obří radost každému výherci desáté ceny. Výherci druhé ceny dostanou 125 000 tisíc euro a výherci třetí ceny 50 000 tisíc euro.
Nochebuena a Natividad del Señor
Ve Španělsku začínají Vánoce až 25. prosincem (Natividad del Señor). Ale už v předvečer narození Páně, tedy 24. 12., ve španělských rodinách vládne pravá vánoční atmosféra, kdy se u jednoho stolu sejdou celé rodiny u velké štědrovečerní večere končící až do půlnoci. Menu se neskládá z jednoho typického pokrmu jako u nás, ale z více jídel. Připravují se krocan, šunka, ryby a mořské plody, jehněčí anebo vepřové maso. Popíjí se šumiví víno cava, uzobává se sladké cukroví.
Některé rodiny po této dlouhé a vydatné večeři odcházejí na půlnoční mši Misa del Gallo (Kohoutí mše). Víra totiž praví, že právě kohout jako první oznámil narození Ježíše. Nicméně dnes zejména mladí jdou slavit do města na párty, které připomínají spíš bujaré silvestrovské oslavy.
Reyes Magos
V den Tří králů se podává Roscón de los Reyes, obdoba naší vánočky ve tvaru kruhu s fíky, kandovaným ovocem a mandlemi. Zapéká se do něj figurka krále a fazole bobu. Legenda praví, že šťastný nálezce figurky bude králem. Kdo najde bob, ten celý roscón platí.
Pro děti ale tento den je dnem D z jiného důvodu. Nejen, ze ulicemi procházejí slavnostní průvody Cabalgata de los Reyes a dětem rozhazují sladkosti a drobnosti, ale právě až 5. ledna se ve Španělsku rozdávají ty pravé vánoční dárky. Dle tradice totiž právě tři králové obcházejí na velbloudech domy a dětem dávají dárky do připravených bot. Děti před dveře připravují velbloudům vodu a stejně jako české a slovenské děti čekají, zda je náhodou nezahlédnou. Spánek ale bývá rychlejší, a tak dárky najdou až ráno… A kdo ví, zda je tam opravdu dali králové? Nicméně i Španělé si vymysleli obdobu Ježíška nebo chcete-li Santa Clause, dárky dětem zde ještě na Štědrý den nosí Papá Noel. A proto místní děti patří k těm nejvíc obdarovávaným, když dostávají dárky vlastně dvakrát. J